Dawlance DWT-270 C LVS+ | 12KG Top Load Automatic Washing Machine | Low Voltage Series | Triple Waterfall
| Feature | Details |
|---|---|
| Model & Type | DWT 270 C LVS+—Top Load Automatic |
| Capacity & Series | 12 KG—Low Voltage Series (Works from 150V) |
| Wash Technology | Triple Waterfall + Pro Fabric Drum, 10 Wash Programs |
| Smart Functions | Fuzzy Control, Hand Wash & Tub Clean, Recycle Water |
| Convenience & Warranty | Child Lock, Unbalanced Load Control, Buzzer—10Y Motor, 3Y PCB |
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_15
₨ 120,000 Original price was: ₨ 120,000.₨ 84,549Current price is: ₨ 84,549.
Payment Methods:
The Dawlance DWT 270 C LVS+ Washing Machine is a powerful 12 kg top-load automatic washer, specially designed for large households and areas with low voltage supply. Part of Dawlance’s LVS+ (Low Voltage Series), this machine can operate smoothly at voltages as low as 150V, eliminating the need for stabilizers.
With Triple Waterfall Technology, water and detergent reach fabrics from multiple directions for deeper and more effective cleaning. The Pro Fabric Drum protects clothes while enhancing durability, and Fuzzy Control automatically adjusts wash settings for optimal results. Its energy-efficient design saves up to 38% energy, making it both economical and environmentally friendly.
Specifications:
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Dawlance |
| Model | DWT 270 C LVS+ |
| Type | Top Load Automatic Washing Machine |
| Capacity | 12 KG |
| Series | LVS+ (Low Voltage Series) |
| Color | Champagne |
| Lid Type | Glass Lid |
| Panel Type | Digital |
| Sound Level | 50 dB |
| Triple Waterfall Technology | Yes |
| Pro Fabric Drum | Yes |
| Energy Saving | Up to 38% |
| Low Voltage Operation | Works from 150V |
| Wash Programs | 10 |
| Water Levels | 10 |
| Fuzzy Control | Yes |
| Hand Wash Program | Yes |
| Tub Clean | Yes |
| Recycle Water Feature | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Unbalanced Load Control | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Water Inlet | Yes |
| Water Consumption | 70 Liters |
| Voltage/Frequency | 220V / 50Hz |
| Motor Warranty | 10 Years |
| PCB Warranty | 3 Years |
| Parts Warranty | 1 Year |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.