Dawlance DW 6100-C Single Washing Machine-8KG | Durable Plastic Drum | Energy Efficient
₨ 30,000 Original price was: ₨ 30,000.₨ 23,000Current price is: ₨ 23,000.
Dawlance DWT-9560 Top Load Washing Machine-8.5 KG | EZ Wash | Air Dry | Hygienic Cleaning
₨ 80,000 Original price was: ₨ 80,000.₨ 67,499Current price is: ₨ 67,499.
“WestPoint Hair Straightening Brush WF-6810 – Effortless Styling, Salon Results” has been added to your cart. View cart





Dawlance DWF 8200 X INV Front Load Washing Machine-8KG | Steam Care | A+++ Energy Rating
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Dawlance |
| Model | DWF 8200 X INV |
| Type | Front Load |
| Capacity | 8 kg |
| Technology | Steam Care + Stain Buster |
| Connectivity | Bluetooth (HomeWhiz) |
| Energy Rating | A+++ |
| Motor | Inverter Motor |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Hygiene | Kills up to 99.9% bacteria |
| Child Lock | Yes |
| Noise Level | 54/75 dB |
| Warranty | 10 Years (Motor) |
Dawlance DWF 8200 X INV Front Load Washing Machine-8KG | Steam Care | A+++ Energy Rating
SKU:
DWF 8200-X-NV
Installment Plans
| Plan | Advance Payment | Monthly Payment | Duration | Action |
|---|---|---|---|---|
| Plan 1 | ₨ 70,600 | ₨ 43,700 | 3 months | Select Plan |
| Plan 2 | ₨ 87,400 | ₨ 21,850 | 6 months | Select Plan |
| Plan 3 | ₨ 53,800 | ₨ 17,950 | 12 months | Select Plan |
| Plan 4 | ₨ 75,600 | ₨ 14,700 | 12 months | Select Plan |
ℹ️ Select a plan to proceed with your installment application.
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_15
₨ 200,000 Original price was: ₨ 200,000.₨ 168,000Current price is: ₨ 168,000.
67
People watching this product now!
Payment Methods:
The Dawlance DWF 8200 X INV Front Load Washing Machine delivers powerful, hygienic, and energy-efficient washing with its 8 kg capacity. Equipped with Steam Care Technology, it removes bacteria, reduces wrinkles, and treats tough stains with ease. With Bluetooth connectivity (HomeWhiz), multiple wash modes, and advanced inverter technology, it ensures quieter operation, lower energy consumption, and long-lasting performance—perfect for modern households.
Specifications:
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Dawlance |
| Model | DWF 8200 X INV |
| Type | Front Load |
| Capacity | 8 kg |
| Technology | Steam Care + Stain Buster |
| Connectivity | Bluetooth (HomeWhiz) |
| Energy Rating | A+++ |
| Motor | Inverter Motor |
| Spin Speed | 1200 RPM |
| Hygiene | Kills up to 99.9% bacteria |
| Child Lock | Yes |
| Noise Level | 54/75 dB |
| Warranty | 10 Years (Motor) |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Dawlance DWF 8200 X INV Front Load Washing Machine-8KG | Steam Care | A+++ Energy Rating” Cancel reply
Related Products
WestPoint Hair Straightening Brush WF-6810 – Effortless Styling, Salon Results
Rated 5.00 out of 5
WestPoint Hair Clipper WF-6613
Rated 5.00 out of 5
WestPoint Hair Dryer WF-6217
Rated 5.00 out of 5
Westpoint Deluxe Epilator WF-6362 – Smooth Skin, Anytime
Rated 5.00 out of 5
Westpoint Deluxe Garment Steamer WF-1156
Rated 5.00 out of 5
Westpoint Facial Steamer WF-614
Rated 5.00 out of 5





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.