Haier 1.0-Ton HSU-13LF-SUPREME(W) DC Inverter Air Conditioner
₨ 110,000 Original price was: ₨ 110,000.₨ 99,999Current price is: ₨ 99,999.
Dawlance 1.0 Ton Sprinter X Inverter 15 T3 Split AC
₨ 123,900 Original price was: ₨ 123,900.₨ 115,000Current price is: ₨ 115,000.





Dawlance 1.0 Ton Powercon X 15 split Inverter AC
The Dawlance Powercon X 15 1.0 Ton inverter AC is an entry-level, reliable unit designed for areas with voltage fluctuations. It supports operation at low voltage (down to 150V), making it suitable for typical residential use in Pakistan.
This AC is best suited for small rooms (approximately 100–130 sq. ft.) and for users looking for a cost-effective inverter option with essential features.
Dawlance 1.0 Ton Powercon X 15 split Inverter AC
SKU:
Powercon-x-15-ac
Installment Plans
| Plan | Advance Payment | Monthly Payment | Duration | Action |
|---|---|---|---|---|
| Plan 1 | ₨ 37,800 | ₨ 23,400 | 3 months | Select Plan |
| Plan 2 | ₨ 46,800 | ₨ 11,700 | 6 months | Select Plan |
| Plan 3 | ₨ 28,800 | ₨ 9,600 | 12 months | Select Plan |
| Plan 4 | ₨ 40,500 | ₨ 7,900 | 12 months | Select Plan |
ℹ️ Select a plan to proceed with your installment application.
Apple Shopping Event
Hurry and get discounts on all Apple devices up to 20%
Sale_coupon_15
₨ 122,000 Original price was: ₨ 122,000.₨ 110,000Current price is: ₨ 110,000.
60
People watching this product now!
Payment Methods:

Memory Resumption Feature
With Auto Memorized PCB

Auto Cleaning of AC Interior
You can now clean the indoor interior including evaporator of your Split AC from dust particles with our Self Cleaning Feature. This not only provides hygienic and clean air for your family but also improves the life of indoor coils.

Heat & Cool
Our Multi-functional Air Conditioners have now got you covered in Summers as well as Winters with Dual Technology of Cooling & Heating with a single touch of a button.
| Category | Details |
|---|---|
| Type | Inverter Mono Split AC |
| Capacity | 1.0 Ton (12000 BTU) |
| Cooling Capacity | 12000 BTU/h |
| Heating Capacity | 12000 BTU/h |
| Compressor | Rotary with LVS (Low Voltage Support) |
| Voltage Range | Operates at low voltage (as low as 150V) |
| Energy Efficiency (Cooling) | 3.21 W/W |
| Energy Efficiency (Heating) | 3.72 W/W |
| Running Current (Cooling) | 5 A |
| Running Current (Heating) | 4.4 A |
| Indoor Fan Motor | AC |
| Outdoor Fan Motor | DC |
| Ambient Temperature (Cooling) | 18°C – 43°C |
| Ambient Temperature (Heating) | 5°C – 43°C |
| Special Features | WindBlast, I-Feel Technology |
| Cleaning Feature | Self Cleaning (Indoor Unit) |
| Filter | Easily Removable Filter |
| Fin Coating | Gold Fin (Condenser & Evaporator) |
| Modes | Heat & Cool, Sleep Mode |
| Auto Features | Auto Restart, Memory Resumption |
| Timer | 24 Hour Timer |
| Indoor Unit Weight | 7.9 kg |
| Outdoor Unit Weight | 24.1 kg |
| Indoor Dimensions | 805 × 194 × 285 mm |
| Outdoor Dimensions | 765 × 303 × 555 mm |
| Color | White |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Dawlance 1.0 Ton Powercon X 15 split Inverter AC” Cancel reply
Related Products
WestPoint Hair Straightening Brush WF-6810 – Effortless Styling, Salon Results
Rated 5.00 out of 5
WestPoint Hair Clipper WF-6613
Rated 5.00 out of 5
WestPoint Hair Dryer WF-6217
Rated 5.00 out of 5
Westpoint Deluxe Epilator WF-6362 – Smooth Skin, Anytime
Rated 5.00 out of 5
Westpoint Deluxe Garment Steamer WF-1156
Rated 5.00 out of 5
Westpoint Facial Steamer WF-614
Rated 5.00 out of 5





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.